Sidan 1 av 2 12 SistaSista
Resultat 1 till 8 av 11
  1. #1
    Junior Member jbphotos avatar
    Reg.datum
    apr 2012
    Ort
    Stockholm, Sweden
    Inlägg
    6

    Köpa en första espressomaskin och kvarn.

    Hej allihopa, då var det dags för mig att skriva ett första inlägg efter att ha hängt på sidan en tag och lusläst många intressanta trådar och inlägg.

    Efter att under några års tid sakta men säkert blivit invigd i espressovärlden, har jag kommit upp på egna ben och botaniserat en hel del Stockholms espressohaksvärld och verkligen fått mersmak för det hela. Nu funderar jag på att ta mitt intresse ytterligare ett steg och skaffa mig en egen utrustning hem. Jag har läst att många väljer mellan Rancilio Silvia och Gaggia Classic som första maskin.

    Silvians utseende tilltalar mig mest och jag har på siten http://www.espressocoffeeshop.com/ hittat ett ganska trevligt paket med både maskin, kvarn, sumplåda och lite extra tillbehör till en rimlig peng. De flesta som beställt från siten verkar vara nöjda (vad jag har läst) och de verkar leverera oerhört snabbt.

    Beträffande kvarnen är jag inte helt säker på om jag vill ha en Rocky med doseringsfunktion eller inte.

  2. #2
    Jag tycker du ska köra på Silvian.
    En kvarn med doser gör att det finns ytterligare ett ställe för kaffet att hamna och fastna på för att sedan torka till. Man vill ha så kort väg som möjligt för kaffet från malning till pf.
    Om det nu inte är så att du ska köra massa skott på löpande band, då går ju kvarnen för egen maskin, om man säger.
    Jag köpte en doserless och är nöjd, men såhär några år senare skulle jag ev. köpt en beg. cafekvarn.... Men nu är det så att jag inte är ensam i detta hushåll
    Välkommen och lycka till!

  3. #3
    Senior Member svartvests avatar
    Reg.datum
    apr 2006
    Ort
    Skellefteå
    Inlägg
    1 048
    Jag skulle nog strunta i den med en sumplåda och lägga på slanten på Rancilio Silvia New 2012 V3 and Macap M2 On Demand Coffee Grinder + Starter Kit

    Det du saknar då är en sumplåda men det finns många av olika modeller on demand kvarn tycker jag lyfte kaffet samma mängd varje gång.

  4. #4
    Senior Member oskss avatar
    Reg.datum
    maj 2007
    Ort
    Linköping
    Inlägg
    343
    Jag skulle inte köpa en ny Rocky idag. Den är inte så bra och det finns många mycket bättre för bara lite mer pengar. Du kommer få bättre kaffe (och enklare) med en billigare espressomaskin och bättre kvarn, än tvärtom.

    Gaggia New Baby brukar rekommenderas på home-barista.com av folk vilkas omdöme jag litar mycket på. (Fast man vill kanske byta ångrör, men det är nog inget större problem så vitt jag vet). Här är ett alternativ med en Gaggia:

    Gaggia New Baby (251 EUR på Italien Kitchen Aid. Finns även på Espresso Coffeeshop, men de har inte Vario:n) och en Mahlkönig Vario Home (400 EUR). För totalt 651 EUR. Mycket bättre kombo än Silvia + Rocky.

    Om du verkligen vill ha en Silvia så är det här ett mycket bättre paket än den med Rockyn. Kostar 840 EUR.
    http://www.italiankitchenaids.com/pr...IA.MAHLK%D6NIG
    Det är alltså 200 EUR för att få Silvian istället för Gaggian.

    Och precis som svartvest skulle jag strunta i sumplådan. Köp en fristående i plast för ett par hundralappar istället.


    Edit: Macap M2 verkar helt ny och jag har inte läst något om den. Macap M4 sägs vara rätt okej (ett steg upp från Rocky ungefär, så jag gissar att M2 är jämförbar med Rockyn), så M4 är väl ett alternativ om du vill handla på Espresso Coffeeshop.
    Senast redigerat av osks den 2012-05-05 klockan 08:43.

  5. #5
    Senior Member oskss avatar
    Reg.datum
    maj 2007
    Ort
    Linköping
    Inlägg
    343
    Här är för övrigt en bra video som beskriver skillnaderna (och likheterna) mellan Gaggias olika instegsmaskiner: http://www.youtube.com/watch?v=7G4Z1PzPao8

  6. #6
    Börja med en begagnad kvarn och uppgradera därifrån. Fanns till exempel en prisvärd anfim på blocket tidigare i veckan. Gör säkert ingen missnöjd, och efter den är inkörd kanske du inser att en steglös kvarn känns bättre...

  7. #7
    Senior Member MrPlows avatar
    Reg.datum
    jan 2010
    Ort
    Täby, Sverige
    Inlägg
    136
    Jag har en färdigmoddad gaggia classic till salu. Rancilio ångrör, proffsfilter proffsbrygghuvud och blindfilter. Även en cafelat tamper hanger. Skickar med tamper och skumkanna!

    http://www.riktigtkaffe.se/showthrea...6pl%C3%A4ge%21
    Senast redigerat av MrPlow den 2012-05-11 klockan 09:25. Anledning: länk till annons

  8. #8
    Junior Member
    Reg.datum
    apr 2012
    Ort
    Lidingö
    Inlägg
    5
    Jag vill rekomendera Rancilio Silvia och Macap M2.
    Jag har haft en Silvia sedan 2004 den har fungerat utan problem.
    Hade också en Rancilio Rocky kvarn sedan 2005 bra den också men köp en Macap M2 Chrom, det är fin mekanik i Macap M2.
    Här är länkarna
    http://www.espressocoffeeshop.com/store/product876.html
    http://www.espressocoffeeshop.com/st...io_silvia.html

    Satisfaction guarantee
    MVH
    L-EN

Liknande ämnen

  1. Köpes Semiproffisionell Espressomaskin och kvarn
    Av kaffeznobben i forum Köp och sälj
    Svar: 0
    Senaste inlägg: 2011-06-08, 19:13
  2. Svar: 1
    Senaste inlägg: 2010-10-09, 22:52
  3. Rekommendationer av en första espressomaskin
    Av Fredrik-S i forum Hårdvara
    Svar: 15
    Senaste inlägg: 2010-08-26, 18:36
  4. KÖPES - Kvarn och espressomaskin
    Av wildgoose i forum Köp och sälj
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2009-01-12, 21:53
  5. Val av espressomaskin och kvarn
    Av andreask i forum Hårdvara
    Svar: 64
    Senaste inlägg: 2008-11-11, 21:37

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •