larjo11
Well-known member
Hej,
Fick idén till detta i Uppdateringstråden. Filen är i cvs-format för Garmin, men är lätt att konvertera på poieditor.com. Ladda upp filen till www.poieditor.com och sedan spara filen till i det format er GPS har. För att titta vilka Kaffebarer som finns så går det att öppna filen med notepad/wordpad.
Den innehåller kaffebarer jag kan tänkas komma förbi i sommar. Spridningen över Sverige är ganska stor. Från Luleå i norr till Malmö i söder. Jag har säkert missat en hel del och även tagit med några som inte är bra. Jag har medvetet inte tagit med de olika kaffebarskedjorna som finns. Kom gärna med förslag på kaffebarer som saknas.
För att få det att fungera att ladda ned och upp igen till poieditor.com så har jag märkt att det går inte att använda sig av é, å, ä och ö. Det blir felaktiga koordinator på för de punkter som innehåller dessa tecken. Namnet blir oxo oförståeligt. Jag misstänker att det gäller alla "konstiga" tecken, så använd endast tecknen a-z om ni lägger till egna POIs. Programmet är jo gjort för den amerka
Dela gärna med er om ni lägger till nya POIs. För att ladda upp filen till RK så måste den zippas.
Fick idén till detta i Uppdateringstråden. Filen är i cvs-format för Garmin, men är lätt att konvertera på poieditor.com. Ladda upp filen till www.poieditor.com och sedan spara filen till i det format er GPS har. För att titta vilka Kaffebarer som finns så går det att öppna filen med notepad/wordpad.
Den innehåller kaffebarer jag kan tänkas komma förbi i sommar. Spridningen över Sverige är ganska stor. Från Luleå i norr till Malmö i söder. Jag har säkert missat en hel del och även tagit med några som inte är bra. Jag har medvetet inte tagit med de olika kaffebarskedjorna som finns. Kom gärna med förslag på kaffebarer som saknas.
För att få det att fungera att ladda ned och upp igen till poieditor.com så har jag märkt att det går inte att använda sig av é, å, ä och ö. Det blir felaktiga koordinator på för de punkter som innehåller dessa tecken. Namnet blir oxo oförståeligt. Jag misstänker att det gäller alla "konstiga" tecken, så använd endast tecknen a-z om ni lägger till egna POIs. Programmet är jo gjort för den amerka
Dela gärna med er om ni lägger till nya POIs. För att ladda upp filen till RK så måste den zippas.