Visa resultat för omröstning: Handlar du kaffe på nätet?

Antal röster
101. Du får inte rösta i den här omröstningen
  • Ja, det händer

    30 29,70%
  • Ja, tilssammans med annat

    8 7,92%
  • Ja, men bara råbönor

    20 19,80%
  • Nej, det blir för dyrt

    5 4,95%
  • Nej, jag vill veta rostningsdatum

    12 11,88%
  • Nej, annat skäl

    26 25,74%
Sidan 2 av 4 FörstaFörsta 1234 SistaSista
Resultat 9 till 16 av 30
  1. #9
    Jag köper allt mitt kaffe på nätet. Sortimentet i Karlstad är helt enkelt för dåligt, för att köpa över disk.
    Mangan, sliding down the razorblades of life...

  2. #10
    Handlar också via nätet,främst för att utbudet i Västerås är ganska begränsat och det kan vara kul att sitta och leta lite på nätet. Handlar främst från coffeenet.se som vi medlemar här på riktigtkaffe .se har medlemserbjudande hos. Jag är mycket nöjd med servicen och utbudet.
    När du beställer ligger frakten på 49 kr och det tycker jag är helt ok,vad kostar det inte att ta bilen till stan för att shoppa lite bönor?

  3. #11
    ja, råbönor.

  4. #12
    Administrator Molarins avatar
    Reg.datum
    mar 2006
    Ort
    Fristad/Borås
    Inlägg
    3 255
    Om vi tar diskussionen vidare ett steg. Vad är bra och dåligt med dagens svenska webbshopar?

  5. #13
    Det dyra portot, och att man inte kan se rostningsdatum kanske?

    Eller ännu bättre, beställa ett kilo som rostas precis till MIG, närhelst jag vill det. Med möjlighet att välja bland olika råkaffen som ska rostas och en vink om hur pass mörkt man vill ha det. Men då ska man vara både rosteri och nätbutik iofs. Och det är då man får livsmedelsverket på sig...

    Dyrt kaffe är ett billigt nöje.

  6. #14
    Citat Ursprungligen postat av Molarin Visa inlägg
    Om vi tar diskussionen vidare ett steg. Vad är bra och dåligt med dagens svenska webbshopar?
    Tycker att det är bra att man kan se produkterna (tänker mest på maskiner och reservdelar) innan man köper och ibland även läsa sig till vilken produkt man behöver. En del shoppar borde satsa mer på beskrivande texter och inte lita på att alla är inbitna kaffenördar.
    När man beställer på nätet är det ofta för att försöka komma undan lite billigare, men när det gäller kaffebönor så kan det faktiskt bli dyrare än i den lokala butiken om man inte spränger "fraktfritt-gränsen"

  7. #15
    Vad finns det för olika alternativ om man bor i Folkets Demokratiska Republiken Lilla Edet?
    Det är egentligen bara en sorts böcker som har ökat lyckan här på jorden: kokböckerna. (Joseph Conrad)

  8. #16
    Är det alls ngt billigare att handla bönor över nätet? Jag har faktiskt aldrig gjort det, trots att jag i övrigt shoppar ganska flitig.

    Minns att jag gjorde en sökning ngn gång efter De Luxe, men kom fram till att det var typ samma pris som i butik, ofta t.o.m dyrare med frakt.

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •